Walia z uwzględnieniem Cardiff – atrakcje turystyczne

Jest najmniejszą z czterech części Zjednoczonego Królestwa, którą zasiedla ponad 3 miliony mieszkańców, a liczbę ludności przewyższa tu ilość owiec. Słynąca z żonkili, porów, słonawych serów, jasnobrązowego whisky i swojej piłkarskiej kadry Walia jest inspirującym punktem do odwiedzenia.

To miejsce, przepełnione nie tylko starym budownictwem, ale także dziką naturą z górzystymi krajobrazami i przecinającymi je polodowcowymi zbiornikami wodnymi, przyciąga rocznie około sześć milionów turystów. A żeby nie być zbyt ogólnym, w skrócie zaprezentujemy krótki przewodnik, co warto zwiedzić. 

Na początek trochę historii  

Walia to przede wszystkim kraina zamków. Tam, gdzie nie utrzymały się w całości, można ujrzeć ich zarysy w ruinach. Jednym z bardzo dobrze zachowanych jest Tintern Abbey – gotycki styl to pozostałości po opactwie zaraz po skonfiskowaniu i zniszczeniu go przez Henryka VIII. W tej samej kwestii nie powinno się pominąć również samej stolicy – Cardiff oraz jej głównego symbolu. Stoi tam wiktoriańska konstrukcja z XIX wieku. Zamykając temat historycznych twierdz napomkniemy jeszcze o Conwy czy Caernarfon, jednak resztę pozostawiamy dociekliwym oraz podróżnikom. 

Przyroda w wydaniu umiarkowanie chłodnego klimatu 

Warunki są tam stosunkowo wyrównane – Walia może pochwalić się ciepłym, ale nieupalnym latem oraz obfitymi opadami. Górzyste tereny cechują się nieco niższą temperaturą, jednak to wciąż doskonałe miejsce nie tylko na wspinaczki, ale i dłuższe spacery. Snowdon to najwyższy szczyt pasma, od którego wywodzą się wszystkie nazwy poszczególnych punktów tamtejszego Parku Narodowego. 

Llyn Padarn to jedno z największych jezior w kraju, serwujące widok na kolejne wzniesienia. Ze względu na pobliską obecność lasu dębu bezszypułkowego ma także duże znaczenie pod względem naukowym. Mimo swojego klimatu, na terenie występują także plaże – jak w regionie Tenby. Ciekawymi punktami okazać się mogą również wodospad Pistyll Rhaeadr czy rezerwat przyrody o wdzięcznej nazwie Fairy Glen.